Czy aluminium można lutować?

A stal nierdzewną? Oczywiście, że można. I to zwyczajną lutownicą. Od kilkunastu lat mamy w stałej ofercie profesjonalne materiały do lutowania aluminium a także innych metali, takich jak stal nierdzewna. Dzięki nim lutowanie nietypowych materiałów może być równie proste jak połączenie miedzianej blachy. 

Technika pracy materiałami AlumWeld

Poniżej przedstawiamy krótkie filmy pokazujące w jaki sposób polutować elementy z aluminium i stali nierdzewnej. Do pracy potrzebne są tylko proste narzędzia, palnik lub lutownica oraz miejsce, w którym można ich bezpiecznie używać. Lutować można albo przy użyciu palnika albo lutownicy.

 

Lutowanie palnikiem

W tym przypadku temperatura lutowania jest dość wysoka, a otrzymane złącza mają znaczną wytrzymałość. W przedstawionym niżej materiale do lutowania zastosowano klasyczne spoiwo CL (AlumWeld Classic) oraz topnik Blue. Spoiwo LQ jest bardzo podobne w użyciu. Do lutowania można stosować też druty Core CL i Core LQ. Zawierają one topnik, przez co lutowanie jest wygodniejsze.

Lutowanie spoiwem CL przy użyciu palnika.

 

Lutowanie lutownicą

W tym przypadku lutowanie odbywa się w niższej temperaturze. Metoda ta nadaje się szczególnie do drobnych elementów, podzespołów elektronicznych czy też styków występujących w niektórych sterownikach samochodowych. Do lutowania stosujemy zwykłą cynę, lutownicę oraz odpowiedni topnik. Do aluminium jest to płyn AlumWled Flux, a do stali nierdzewnej Chrome.

 

Uzyskiwanie szczelnych połączeń

Uzyskanie szczelnego połączenia jest kluczowe między innymi w przypadku naprawy układu chłodzenia lub klimatyzacji. Warto wtedy zastosować spoiwo AlumWeld przeznaczone do lutowania palnikiem. W poniższym filmie zademonstrowano w jaki sposób wykorzystać je do zalutowania otworów rurce w aluminiowej. Do zalutowania pierwszego z otworów zastosowano spoiwo AlumWeld CL (Classic). Spoiwa CL mają konsystencję zależną od temperatury. W pewnym zakresie są półpłynne, przez co nie wpływają do wnętrza naprawianego otworu. Drugi otwór zalutowano przy pomocy łatki i spoiwa Core LQ. Spoiwa LQ topią sie w nieco niższej temperaturze i mają wysoką płynność. Cienkie szczeliny szczególnie dobrze wypełnia spoiwo Core LQ, kóre zawiera topnik w rdzeniu.

Szczelne połączenia - naprawa przedziurawionej rurki aluminiowej.

Polecane

Q-Solder HR-10 15 ml

Q-Solder HR-10 15 ml

HR-10 Topnik w płynie 15 ml Profesjonalny topnik Q-Sol..

8,00zł

AlumWeld CL

AlumWeld CL

AlumWeld CL AlumWeld CL jest to znane spoiwo do lutowania al..

18,00zł

AlumWeld Flux 15 ml

AlumWeld Flux 15 ml

AlumWeld Flux 15 ml  Jest to topnik do miękkiego l..

26,00zł

Zestaw AlumWeld Lutownica

Zestaw AlumWeld Lutownica

W skład zestawu wchodzą: Lutownica  ..

65,00zł

Zestaw Walizka do Lutowania Aluminium

Zestaw Walizka do Lutowania Aluminium

OpisZestaw do lutowania zawiera:WalizkęPalnik gazowy cyklonowy 17 mmLutownicę 60 WSpoiwa z topnikiem..

1180,00zł

AlumWeld Blue 10 g

AlumWeld Blue 10 g

AlumWeld Blue 10 g  AlumWeld Blue to aktywny topnik uła..

15,00zł

AlumWeld Core CL

AlumWeld Core CL

AlumWeld Core CL AlumWeld Core CL - spoiwo do lutowania al..

27,00zł

Duży Zestaw do Lutowania Aluminium

Duży Zestaw do Lutowania Aluminium

Zestaw do lutowania zawiera:Palnik gazowy na propan-butan,  3 wymienne dysze, wąż prz..

143,00zł