Technika pracy – filmy
Poniżej przedstawiamy filmy pokazujące w jaki sposób polutować elementy z aluminium i stali nierdzewnej. Do pracy potrzebne są tylko proste narzędzia: palnik lub lutownica oraz miejsce, w którym można ich bezpiecznie używać. Lutować można albo przy użyciu palnika albo lutownicy.
Lutowanie palnikiem
W tym przypadku temperatura lutowania jest dość wysoka, a otrzymane złącza mają znaczną wytrzymałość. W przedstawionym niżej materiale do lutowania zastosowano klasyczne spoiwo AlumWeld CL oraz topnik korozyjny AlumWeld Blue. Spoiwo LQ jest bardzo podobne w użyciu. Do lutowania można stosować też druty Core CL i Core LQ. Zawierają one topnik w rdzeniu, przez co lutowanie jest wygodniejsze.
Lutowanie aluminium przy pomocy palnika.
Lutowanie lutownicą
W tym przypadku lutowanie odbywa się w niższej temperaturze. Metoda ta nadaje się szczególnie do drobnych elementów, podzespołów elektronicznych czy też styków występujących w niektórych sterownikach samochodowych. Do lutowania stosujemy zwykłą cynę, lutownicę oraz odpowiedni topnik. Do lutowania aluminium jest to płyn AlumWled Flux, a do stali nierdzewnej topnik AlumWeld Chrome.
Lutowanie aluminium i stali nierdzewnej przy pomocy lutownicy
Uzyskiwanie szczelnych połączeń
Uzyskanie szczelnego połączenia jest kluczowe między innymi w przypadku naprawy układu chłodzenia lub klimatyzacji. Warto wtedy zastosować spoiwo AlumWeld przeznaczone do lutowania palnikiem. W poniższym filmie zademonstrowano w jaki sposób wykorzystać je do zalutowania otworów rurce w aluminiowej. Do zalutowania pierwszego z otworów zastosowano spoiwo AlumWeld CL (Classic). Spoiwa CL mają konsystencję zależną od temperatury. W pewnym zakresie są półpłynne, przez co nie wpływają do wnętrza naprawianego otworu. Drugi otwór zalutowano przy pomocy łatki i spoiwa Core LQ. Spoiwa LQ topią sie w nieco niższej temperaturze i mają wysoką płynność. Cienkie szczeliny szczególnie dobrze wypełnia spoiwo Core LQ, kóre zawiera topnik w rdzeniu.
Uzyskiwanie szczelnych połączeń przy lutowaniu aluminium.