Lutowanie miękkie

Co to jest lutowanie miękkie.

Luty o temperaturze topnienia niższej niż 450 °C są uważane za miękkie, a lutowanie nimi nazywa się lutowaniem miękkim. W praktyce oznacza to lutowanie stopami cyny. Istnieją co prawda inne stopy do lutowania miękkiego, jednak najczęściej są one przeznaczone do zastosowań specjalnych i są raczej rzadko spotykane.

Typowe przykłady lutowania miękkiego.

W praktyce warsztatowej dwa najbardziej typowe przykłady lutowania miękkiego to lutowanie podzespołów elektronicznych lub elektrotechnicznych w pracowni elektronika oraz lutowanie instalacji wodnych miedzianych – przez hydraulika.

W przypadku lutowania podzespołów elektronicznych źródłem ciepła jest lutownica. Jako spoiwo jeszcze do niedawna stosowano stopy cyny i ołowiu. Topniki po lutowaniu często nie są usuwane, przez co ich skład musi być dobrany tak, aby nie powodowały korozji.

Przy lutowaniu instalacji miedzianych jako źródła ciepła stosuje się palnik. Spoiwo musi być bezołowiowe ze względu na kontakt z wodą pitną a topnik stosowany przy lutowaniu rozpuszczalny w wodzie, aby mógł zostać wypłukany z instalacji po jej wykonaniu.

Topniki i materiały do lutowania AlumWeld.

Poza typowymi materiałami lutowniczymi, takimi jak cyna czy pasta lutownicza, wśród produktów AlumWeld dostępne są materiały o szczególnych właściwościach. Należą do nich dwa wysokoaktywne topniki:

  • AlumWeld Chrome – przeznaczony do lutowania stali nierdzewnej,
  • AlumWeld Flux – topnik organiczny do miękkiego lutowania aluminium.

Powszechnie uważa się, że stal nierdzewna jest trudna, a aluminium bardzo trudne lub niemożliwe do lutowania. W rzeczywistości jednak, przy zastosowaniu odpowiedniego topnika, lutowanie tych materiałów nie sprawia szczególnych trudności

Materiały Q-Solder

Większość produktów z serii Q-Solder jest przeznaczona do pracy w elektronice i elektrotechnice. Może też być z powodzeniem stosowana w innych dziedzinach, w których łączone metale są łatwe do lutowania. Do tych metali zalicza się przede wszystkim miedź i jej stopy. Bardzo dobrze lutuje się też srebro i złoto. W praktyce niemal wszystkie podzespoły spotykane w elektronice są przeznaczone do lutowania i w związku z tym mają odpowiednio przygotowane wyprowadzenia. Najczęściej są one pokryte galwanicznie warstwą cyny lub innego metalu ułatwiającego lutowanie.

Wśród produktów z tej serii można znaleźć niekorozyjne topniki w żelu oraz w płynie do lutowania elektroniki, cynę bezołowiową oraz silnie aktywną pastę lutowniczą przeznaczoną do lutowania instalacji wodnych. Na uwagę zasługuje

  • Q-Solder CCG – chemiczny czyścik grotów.

Jest to materiał pomocniczy. Nie jest on konieczny do lutowania, jednak bardzo wygodny gdyż umożliwia szybkie pocynowanie nowego grotu i odświeżenie starego.